Yukarı Çık

Kaz Dağını Kaz Gibi Yolmak

8 Ağustos 2019 Perşembe 11:36:59
869 kez okundu.

Kanadalı bir altın şirketinin Kaz Dağında yaptığı altın arama işlemi, ağaçların kesildiği alanın trajik görüntüleri ortaya çıkınca tepkilere neden oldu.

Bu tepkiler bence çok haklıdır. Çünkü adını mitolojiden alan ve pınarları ile ünlü bir bölgede bu ağaç katliamı kabul edilemez.

Kaz Dağı’nın eski çağarda ve mitolojideki adı “İda Dağı” dır.

Efsaneye göre; “İda” adını “İdaios” tan alır. “İda” adı, Anadolulu şair Homeros’a göre “Bin pınarlı, çok pınarlı, hayvanı ve bitkisi bol olan yer” demektir.

Yunanlılar döneminde Kazdağı’na “İda-Ilyeda” ve doruğuna da “Ayda” denilmektedir. “Ayda” ilâhların ve ilâhelerin kutsal merkezidir.

Şaman dininden olan şimal Türklerinden Aktav Türkleri buraya gelip yerleşince eski inançlarını Türk-İslâm perdesine bürüyerek “Ayda” doruğuna “Sarı kız” ve asıl dağa da “Kazdağı” denir.

“Kaz” kelimesi; bütün “Tahtacı” dediğimiz Türkmenlerce kutsal sayılan bir hayvandır.

Çember veya üçgen içine çapraz iki kazayağı olarak işlenen, ilahi ve uğur getiren bu sembol; her Türkmen’in iş elbisesinden mezarına kadar her yerde kullandığı bir simgedir.

İşte bu nedenle de İda Dağı’nın adı Kaz Dağı olmuştur.

Kaz Dağı’nın adı; XIX. Yüzyıl Kal’a-i Sultaniye Salnameleri’nde, “Abdal Dağları” olarak da “Bu ormanlardan başlıcaları Bergoz ve Karadağ ve Çataltepe ve Aptal dağlarıdır… Abdal-ı mezkur Kaz dağıyla (Abdal adıyla geçen Kaz dağıyla) Biga ormanları meyanında…” ifade edilmektedir.

Tüm bu tarihsel geçmişine rağmen; burada vahşi bir altın arama alanı açılması sadece Kaz Dağı’nın değil aynı zamanda Türk halkının kaz gibi yolunması demektir.

Ancak bu defa çok büyük bir yanlış yaptılar. Türk milleti yıllarca "kaz" gibi yolunmaya alışmıştı.

Geçiş garantili otoyollar, hasta garantili hastaneler yoluyla devletin kasasından milyarlarca TL aktarılan şirketlere kimse ses çıkarmıyordu.

Ancak sen kalk "Kaz" Dağlarında halkı kaz gibi yolmaya çalış, bu da yetmiyormuş gibi doğa harikası bir ormanı yolunmuş kaz görüntüsüne çevir işte bu olmaz.

Maden sahasının görüntüsü, kazı yapılan dağın adı tüm çıplaklığıyla "kaz" yerine konduğumuzu çağrıştırınca bu kadarına Türk halkı bile dayanamadı ve tepki verdi.

Umarım bu "Kaz" Dağı gösterileri iktidarı "enkaz" haline getirmez.

Bu zamana kadar hep "en kaz" yerine konulan halk bu kez iktidara "enkaz" muamelesi yapabilir.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.