Yukarı Çık

Yuh bize be!...

11 Eylül 2019 Çarşamba 11:55:58
535 kez okundu.

Bizlerin, çocuklarımızın, torunlarımızın yaşamını ve geleceğini ilgilendiren hayati önem arz eden konulara bile hiç ama hiç kafa yormamak, umursamamak, hiçbir şey olmuyormuş gibi yaşamak, üzerine ölü toprağı serpilmiş bir toplum olmak bu olsa gerek…

Ya da milletçe bir ahmaklık yaşıyoruz.

Evvela köylerimizin ortak malı olan meraları orman vasfını yitirmiş ama hayvan otlağı olarak kullanılmaya elverişli araziler birilerine 49 yıllığına kiralandı. Tel örgü içine alındı. Köylülerin hayvanlarını gezdireceği alan kalmadı. Tel örgülere manda darıya bakar gibi baktık durduk…

Ülkenin altın yumurtlayan tavuğu konumundaki tesislere, fabrikaları, madenleri, limanları, ormanları, yaylaları, meraları, koyları ya satıldı ya da 49 yıllığına, nerede ise bir ömür birilerine kiralandı. Tel örgülerle yüksek duvarlarla çevrildi. Bizler mayomuzu giyip deniz kenarına gidince haberimiz oldu. Öküz trene bakar gibi tel örgülere, duvarlara bakıp eve döndük.

Başkalarının kaçak olarak kullandığı elektriği, bizler, yani namuslu vatandaşlar ödesin diye kanun çıkardılar. Her ay hem kendi kullandığımız elektriği, hem de başkalarının kullandığı elektriği kuzu kuzu ödüyoruz. Parti ilçe teşkilatlarına, seçtiğimiz milletvekillerine “Bu ne demek oluyor?” diye sorduk mu?

Hayır!..

Geçmediğimiz yola, köprüye, tünele, yatmadığımız hastaneye, uçmadığımız hava limanına para ödüyoruz. Birimizde tık var mı? “Neden?” diye soran var mı? Yok!..

Son günlerde ormanlarımızdan yüz binlerce ağaç kesiliyor. Ormanlarımız delik deşik edilerek çeşitli maden ocakları açılıyor. Topraklarımız çoraklaştırılıp sularımız zehirleniyor, geleceğimiz karartılıyor, kaç kişinin umrunda!?..

THK’nın yangın uçakları olduğu halde, orman yangınları için helikopterler kiralanıyor. Kiralama şartları dudak uçuklatıyor. Yangın olsa da olmasa da helikopterler uçsa da uçmasa da, bu yaz helikopter şirketine devlet bütçesinden 104 milyon lira ödenecekmiş. Bizlerden kafa yoran var mı?

Yok…

Neymiş, THK uçakları eskiymiş, uçamazmış!..

Yahu! Bu uçaklar geçen sene Yunanistan’daki o büyük orman yangınlarına gitmedi mi?

Yangın söndürmedi mi?

THK yetkilileri, “uçaklarımız yangın söndürmeye hazır, para da istemiyoruz ” demedi mi?... Demiyor mu?...

Aklımızla alay etmeye çalışanlara ne demeli?... Ne diyebiliyoruz!

Yuh bize be!...

 

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.