Yukarı Çık

“EKODİYALOG”

15 Mart 2017 Çarşamba 11:15:36
929 kez okundu.

Keşanlı Yönetici ve İş adamları Derneği (KEYİAD) mensupları olarak 1 MART 2017 akşamı ''KEY İ AD Geleneksel Bulu ş mas ı '' kapsamında; Bahçeşehir Üniversitesi, Beşiktaş Kampüsü, Akademi Kafe'de bir araya geldik. Uzun yıllardır ''EKODİYALOG'' programında, güncel ekonomiyi halkın anlayacağı şekilde değerlendiren hocalarımız; Doç. Dr. Deniz G ö k ç e, Prof. Dr. Asaf Sava ş Akat, Prof. Dr. Taner Berksoy ile birlikte olduk. Değerli ekonomistler bizlere fikirleri ve öngörüleri ile ışık tuttu.Bildiğiniz gibi Ekodiyalog, NTV'de yayınlanan ve genelde üniversitelere veya ticaret odalarına konuk olan ekonomi programıdır.

Asaf Sava ş Akat, Deniz G ö k ç e ve Taner Berksoy un özgün yorumlarıyla renk kattığı gecemizde, siyasi gelişmeler ışığında ekonomi gündemini değerlendirdik, üç ekonomist de KEYİAD üyelerimizin sorularını tek tek yanıtladı.

Türkiye ekonomisinden, dünya ekonomisine, haftanın gelişen ekonomik olaylarını anlatan üçlüye yöneltilen üyelerimizin soruları; döviz piyasası, ihracat, ithalat, borsa, para, faiz üçgenindeki hareketlilik, enflasyondaki düşüş, özelleştirme, yeni yatırımlar, AB yolunda atılan adımlarla ilgili merak ettiklerimizdi.

KEYİAD Başkanı Ahmet Eler, açış konuşmasının ardından gecenin moderatörlüğünü Deniz G ö k ç e’ye bıraktı. G ö k ç e, 1942 doğumlu, ekonomist, köşe yazarı ve aynı zamanda ünlü bir spor yazarıdır. Lisans eğitimini 1968 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirerek tamamlamış. Yüksek eğitimine Amerika'da Georgia State Üniversitesi'nde devam etmiş, 1972 yılında lisansüstü, 1980 yılında doktora derecesini almış. Çalışma alanları, Merkez bankaları ve Finansal piyasalar. Uzun yıllar Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmış. Halen, Bahçeşehir Üniversitesi'nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğretim görevlisi ve Akşam gazetesi yazarıdır.

Asaf Savaş Akat, 3 Şubat 1943, Ankara doğumlu, Türk ekonomist, akademisyen. İlköğretimini İstanbul'da tamamladıktan sonra bir yıl ABD'nde eğitim gören Akat, İstanbul'a dönerek Galatasaray Lisesi'ni bitirmiş. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne giren Akat, daha sonra 1968'de üniversite öğrenimini İngiltere Norwich'de (East AngliaUniversity) tamamlamış. Doktorasını İstanbul Üniversitesi'nde yaparak, 1966'da aynı okulda asistanlık görevine başlamış, 1973'te doçent olmuş. 1970 yılında Londra Ekonomi Üniversitesi'nde ziyaretçi olarak araştırma yapmış. 1974 yılında Devlet Güvenlik Akademisi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Asaf Savaş Akat, 1980 yılında da İstanbul Üniversitesi'nde profesör olmuş. 12 Eylül Darbesi ile görevinden uzaklaştırılmış.

Taner Berksoy, 1987-1997 arasında Marmara Üniversitesi İİBF’de Ekonomi Bölüm başkanlığı ve Dekan yardımcılığı, 1999-2005 arasında Bilgi Üniversitesi İİBF’de dekanlık yaptı. 2006-2011 arasında ise Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde dekanlık görevinde bulundu. 

NTV’de yayınlandığı süre içerisinde Asaf Sava ş Akat, Deniz G ö k ç e ve Mahfi E ğ ilmez ile birlikte Ekodiyalog programında yer alan Berksoy, halen farklı televizyon kanallarında ve gazetelerde güncel ekonomi yorumlarına devam ediyor.

10 Mart Cuma akşamı TEK Rumeli ekranlarından da yayınlanan, Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz bu programımızda KEYİAD olarak sizlerle bir kez daha, birlikte olmaktan onur duyduk.

 

* * * * *

 

Adnan Baki SON Ç A Ğ öğretmenimizi 11 Mart Cumartesi günü sonsuzluğa uğurladık.

Adnan öğretmenimiz, bizim de Türkçe derslerimize giriyordu. Keşan Atatürk Ortaokulu yıllarımız çok gerilerde kaldı ancak bize kattığı değerler, öğretmenimizi asla unutturmayacaktır. İ yi okuyucularımdan biriydi, her görüştüğümüzde yazılarımı Türkçe dil bilgisi açısından kısaca değerlendirir, yazmaya teşvik ederdi. Güzel yazmayı öğreten Adnan öğretmenimizle birlikte o yıllarda kendilerinden çok şey öğrendiğimiz diğer Türkçe öğretmenlerimiz Talat Algur, Hasan Atakl ı ve merhum Mustafa Balkan adını da anmadan geçemiyorum. Hayatta olanlara sağlıklı uzun ömürler, kaybettiklerimiz içinbaşsağlığı ve sabırlar diliyorum, çok üzgünüm.

 

__________ o __________

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.