Yukarı Çık

HAYVANLAR VE ÇOCUKLAR

31 Mayıs 2018 Perşembe 13:22:58
7516 kez okundu.

Binlerce yıldır kedi ve köpeklerle birlikte yaşıyoruz. Başlangıçta sadece ortak bir yaşamı karşılıklı çıkar ilişkileri içinde paylaşsak da, bugün,  birçok alanda onların yeteneklerinden faydalanmak zorundayız. Peki evimizde beslediğimiz kedi ve köpeklerin çocuklarımızın sağlığı ve gelişimi için ne kadar önemli olduğunu biliyor muyuz?

Kedi ve köpeklerin çocukların gelişimi üzerine etkilerini fiziksel, sağlık, sosyolojik ve öğrenme kabiliyeti gibi başlıklar altında toplayabiliriz. Bugün evcil hayvanların çocuk sağlığına olan etkilerini inceleyeceğiz.

Evde evcil hayvanlarla büyüyen çocukların diğerlerine oranla daha fazla fiziksel aktivite yaptıkları yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Bu süre İngiltere’de 2010 yılında yapılan bir araştırmada, hayvanlarla büyüyen çocukların günde 11 dakika fazla egzersiz yaptıkları saptanmıştır ki bu süre az gibi görünse de çocuğun sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca 2012 yılında Amerikan Pediatri Akademisi (American Academy of Pediatrics) erken yaşlardan itibaren kedi ve köpeklerle temas halinde büyüyen çocukların özellikle solunum yolu ve kulak enfeksiyonlarına daha dirençli olduklarını, buna bağlı olarak daha az antibiyotik kullandıklarını tespit etmiştir.

Allerji ve obezite günümüzün en büyük sağlık sorunlarından bir tanesidir. İsveç’te 7, 8 yaşlarında 2500 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, kedilere karşı alerjisi olan çocukların %80’inin daha önce evlerinde hiç kedi beslenmediğini ortaya koymuştur. Son on yılda yapılan birçok çalışmada özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkması muhtemel alerjik hastalıklardan korunmanın en etkili yönteminin küçük yaşlarda (1 yaş altı) evde kedi ve köpek beslemek olduğu defalarca kanıtlanmıştır. Tüylü hayvanlar, özellikle köpekler ve kedilerin vücutlarında taşıdığı bazı faydalı bakteriler, bu hastalıkların küçük yaşta önüne geçilmesinde etkilidir. Gebelik döneminde evde bir köpeğin ve/veya kedinin beslenmesi, annenin ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlü kılar. Bu bazı faydalı bakterilerin anne karnında bebeğin vücuduna geçmesiyle gerçekleşir. Bu sayede allerji (deri allerjisi), astım ve obezite gibi hastalıkların %80 oranında önüne geçilmiş olur.

Ayrıca, gebelik döneminde kedi ve köpek beslenmesi çocuklarda görülen pnömoni (akciğer iltihabı) hastalığına yakalanma oranını da oldukça düşürmektedir. (Kozyrskyj, Microbiome).

Bunun yanında köpek ve kedilerin çeşitli hastalıkları taşıdığı ve bulaştırdığı görüşü halk arasında oldukça yaygındır. Bu nedenle birçok kedi ve köpek, hamilelik döneminde evde istenmez. Bu konuyu biraz açmakta fayda var.

Elbette ki hayvanlardan insanlara bulaşan birçok hastalık vardır. Veteriner Hekimlik mesleğinin bir amacı da bu hastalıkların önüne geçmektir. Ancak burada evcil hayvan sahiplerinin de bu konu hakkında bilgi sahibi olması en az bizler kadar önemlidir. Bu amaçla bazı soruları burada cevaplamamız gerekir.

Köpek tüyü kist yapar mı?

Açık ve net bir cevabı var bu sorunun: HAYIR YAPMAZ.

Kist hidatik adı verilen bu kistler, karaciğer ve akciğer başta olmak üzere tüm iç organlarda görülebilir. Ancak bu tüyün kendisinden değil, köpeğin dışkısıyla atılan echinococcusgranulosusadı verilen bir tenya türünün yumurtasını almakla bulaşır. Bu parazitin köpekte bulunabilmesi için köpeğin pişmemiş koyun veya sığır sakatatı yemesi gereklidir. Başka bir köpekten veya sokaktan bu paraziti kapması mümkün değildir. Ayrıca iç parazitleri zamanında yapılan bir köpeğin, böyle bir hastalığı size bulaştırma riski yoktur. Bu amaçla veteriner hekiminizin belirlediği zamanlarda bu uygulamaları yaptırmanız korunmak için fazlasıyla yeterli olacaktır. Aynı durum kediler için de geçerlidir.

Peki ya kedi tüyü?

Benzer bir tenya türü (echinococcusmultiocularis) kedilerde bulunabilir, korunma yolları köpektekiyle aynıdır. Farklı olarak fare ile de bulaşır. Her ne kadar kediniz fare yakalamış olsa da, veteriner hekiminizin belirlediği periyotlarda kedinizin iç parazit tedavisini yaptırdığınız sürece size bulaşma riski yoktur.

Bir başka soru ise kedi tüyünün özellikle kadınları gebelik döneminde etkilediği. Burada bahsedilen Toxoplasma adı verilen tek hücreli bir parazit. Yani tüyün bir suçu yok. Bu konuda birkaç önemli şeyi belirtmek isterim. Toksoplasma da farelerden bulaşır. Kediler toksoplasma hastalığını yaşamlarının çok erken dönemlerinde geçirip bağışıklık kazanırlar. Yani yetişkin bir kedinin bu hastalığı size bulaştırması söz konusu değildir. Özellikle evde kuru mama ile beslenen ve hiç dışarıya çıkmayan bir kedinin bu hastalığı bulaştırması imkânsızdır. Oysa kitoksoplasmanın en önemli bulaşma yolları, başta koyun eti olmak üzere, iyi pişmemiş etler (kıyma yoğurma aşaması çok önemli) ve iyi yıkanmamış meyve ve sebzelerdir. Lütfen bu konuda kedinizi suçlamayınız. Sokak kedileri de bu konuda masumdur.

Bir sonraki yazımda kedi ve köpeklerin diğer becerilerini anlatacağım.

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.