Telefon
WhatsApp
CHP Keşan İlçe Başkanı Çakır: 'O meydanda ne bir tören yapılır ne de bir resmi geçit yapılır'

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, Keşan’da Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlamalarının yapıldığı yeni tören alanında 100. yılımıza yakışan bir tören olmadığını söyledi. Bayram alanına gelen halkın, Cumhuriyet coşkusuyla bayramı kutlamak istediğini ancak protokolün dışında hiç kimsenin bayramı izleyemediğini ileri süren CHP İlçe Başkanı Çakır,“Yapılanlar resmi bir bayram töreninden ziyade sanki meydanın açılış töreniydi, sanki bir ay önce yapılamayan panayırın telafisi gibiydi, sanki meydanı göstermek için zorla oraya getirilmiş gibiydik” dedi.

Cumhuriyet Meydanına konan durağın ismi ile ilgili olarak da İlçe Başkanı Çakır, şunları söyledi: “Başta Helvacıoğlu olmak üzere kendilerine hatırlatmak isterim ki o meydanın adı ‘Cumhuriyet Meydanı’dır. Karakolun önüne koyduğunuz duraktan oraya niye koymadınız? O taraf niye duraksız kaldı? Birileri mi engel oldu?”

“TÖREN ALANI OLMADIĞINI BİR KERE DAHA GÖRDÜK”

CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, yeni düzenlenen meydandaki tören alanı ile ilgili eleştirilerine şöyle başladı: “29 Ekim 2023 Pazar günü Cumhuriyet Bayramımızı bütün yurtta coşkuyla kutladık. Aziz milletimiz Ata’sına ve onun emaneti olan Cumhuriyet’e ilelebet sahip çıkacağını bir kere daha bütün dünyaya göstermiş oldu. Ama ne yazık ki milletimizin bu coşkusuna pazar günü yapılan törende Keşan Belediyesi ve Keşan Kaymakamlığı aynı özeni gösteremedi. Yeni yapılan meydanın ne yazık ki bir tören alanı olmadığını bir kere daha görmüş olduk.”

“RESMİ GEÇİTTE KAOS YAŞANDI”

Protokol dışında halkın bayramı izleyemediğini savunan CHP İlçe Başkanı Çakır, eleştirilerine şöyle devam etti: “Alana gelen binlerce vatandaşımız ellerinde bayrakları, yüreklerindeki Cumhuriyet coşkusuyla bayramı kutlamak istediler lakin protokolün dışında hiç kimse bayramı izleyemedi. Başta öğrencilerimiz olmak üzere birçok vatandaşımızın baygınlık geçirdiğini gözlemledik.  Giriş ve çıkışların çok büyük bir sorun olduğu açıkça göze çarptı. Törenin ardından resmi geçit için arka tarafa geçileceğini söylediler ve bir anda herkes protokol tribününün arkasına yöneldi ama bunu bizler de dahil hiç kimse bilmiyordu. Protokol birden ayağa kalktı ve arkaya gitti. Biz de arka tarafa yöneldiğimizde küçük bir platform üzerine kaymakamın, garnizon komutanının, belediye başkanı ve başsavcının çıktığını gördük ama ne yazık ki halkın büyük bir çoğunluğunun bundan haberi yoktu ve meydanda kaldılar. Olayı fark edenler resmi geçit törenini izlemek için arkaya yöneldiler ve bir kaos yaşandı.”

“TÖRENİN BAŞINDAN SONUNA KADAR BİR PLANSIZLIK VE DÜZENSİZLİK HAKİMDİ”

Resmi geçitten gelen grupların İnönü Caddesinin kesilmeyen trafik akışı nedeniyle plansızlık ve düzensizliğin bir örneği olduğunu kaydeden Çakır, “Yürüyüşü tamamlayan grupları İnönü Caddesinden gelen araçlar karşıladı. Trafik akışı kesilmediği için Tekel Meydanı yönünden gelen araçlar halkın arasına daldılar ve bu durum çok büyük bir tehlikeye yol açtı.  Bu noktada emniyet müdürlüğünün de sınıfta kaldığını gördük. Belki de onların da böyle bir şeyden haberleri yoktu. Törenin başından sonuna kadar bir plansızlık ve düzensizlik hakimdi. Cumhuriyet Bayramı’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılına yakışan bir tören olmadığını ne yazık ki üzülerek seyrettik.” ifadelerini kullandı.

“O MEYDANDA NE BİR TÖREN YAPILIR NE DE BİR RESMİ GEÇİT YAPILIR”

Anıl Çakır, eleştirilerini şöyle sürdürdü: “Yapılanlar resmi bir bayram töreninden ziyade sanki meydanın açılış töreniydi, sanki bir ay önce yapılamayan panayırın telafisi gibiydi, sanki meydanı göstermek için zorla oraya getirilmiş gibiydik. Keşan Kaymakamlığına ve Keşan Belediyesine buradan açık çağrımdır.  Lütfen milli bayramlarımızı özüne yakışır bir şekilde kutlayalım. Ben yaptım oldu anlayışıyla, kervan yolda düzülür mantığıyla, dayatmalarla bu işi yapamazsınız. Tören alanını eski yerine getirin, daha önce ifade etmiştim yine söylüyorum bu şehrin hafızasını silmeye çalışmayın. Biz eski bayramlarımızı görmek istiyoruz, eski resmi geçit törenlerini görmek istiyoruz. O meydanda ne bir tören yapılır ne de bir resmi geçit yapılır.”

“HELVACIOĞLU’NUNKİ MİLLİ İRADE DE KEŞAN HALKININ MECLİSİ MİLLİ İRADE DEĞİL Mİ?”

Geçen ayki meclis toplantısında “Cumhuriyet Meydanı”nın “100. Yıl Cumhuriyet Meydanı” olarak değiştirilmesinin mecliste kabul edilmediği halde meydandaki durağa isminin verildiğini gördüklerini söyleyen İlçe Başkanı Çakır, şunları kaydetti: “Bir diğer konu ise Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğünün önüne konan durağın üzerinde yazan yazı. Keşan Belediyesi ekipleri durağın üzerine “100. Yıl Cumhuriyet Meydanı Durağı” yazmışlar. Başta Helvacıoğlu olmak üzere kendilerine hatırlatmak isterim ki o meydanın adı “Cumhuriyet Meydanı”dır. Başında veya sonunda herhangi bir tamlama yoktur. Bununla ilgili belediye meclisine bir öneri getirmişlerdir fakat çoğunluk sağlanmadığı için bu öneri kabul edilmemiştir. Keşan halkının iradesini temsil eden yüce meclisin kararına rağmen bu eylemi yapmak Keşan halkını yok saymaktır, onun iradesini yok saymaktır. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bu günlerde demokrasiye balta vurmaktır, milli iradeyi hiçe saymaktır. Şimdi buradan soruyorum: Helvacıoğlu’nunki milli irade de Keşan halkının meclisi milli irade değil mi? Başkandan daha fazla oy alan belediye meclisini yok mu sayıyorsunuz?”

“O TARAF NİYE DURAKSIZ KALDI?”

Cumhuriyet Meydanı’nda 2 durağın olduğunu hatırlatan CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, eleştirilerini şöyle sonlandırdı: “Aynı duraktan bir tane de tam karşısına koymak için durak yeri bırakıldı, büfenin tam önüne. Karakolun önüne koyduğunuz duraktan oraya niye koymadınız? O taraf niye duraksız kaldı? Birileri mi engel oldu? Büfe sahibi mi istemedi? Dükkânın önü mü kapanıyor? Meclisin iradesini yok sayarken gösterdiğiniz kararlılığı orada niye gösteremediniz? Sizin demokrasi anlayışınız bu mu? Milli iradeye olan saygınız bu mu? Takdiri yüce Keşan halkının vicdanına bırakıyorum.”

Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!