Telefon
WhatsApp
Cumhuriyetimizin 100. Yılı, Keşan’da büyük katılımla kutlandı

Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı nedeniyle Keşan’da da coşkulu kutlamalar yapıldı.

29 Ekim 2023 Pazar günü saat 10.00’da, Kaymakam Cemalettin Yılmaz tarafından, Kaymakamlık makamında tebrikler kabul edildikten sonra; Kaymakam Cemalettin Yılmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erhan Akgül ve Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından, törene katılanların ve halkın bayramı kutlandı. Törene, Yılmaz, Akgül ve Helvacıoğlu’nun yanısıra, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Hilal Bozdağ da katıldı.

Saat 11.00’de Kent Meydanı’ndaki törende saygı duruşunda bulunarak, Keşan Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı söylendi ve Türk Bayrağı göndere çekildi.

Kutlama programı Kaymakam Yılmaz’ın günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti. Yılmaz, konuşmasında şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin ilanının 100. yıl dönümünü milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bir milletin her türlü imkansızlığa rağmen vatan sevgisi, hürriyet ve istiklâl aşkıyla bağımsızlığa kavuşabilmek için inanç ve kararlılıkla giriştiği milli mücadelenin ardından elde etmiş olduğu büyük bir kazanımın adıdır ‘Cumhuriyet’. Cumhuriyet, Türkiye’nin çağdaş ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürebilmesinin en önemli güvencesidir. Bu sebeple Atatürk İlke ve İnkılaplarının ışığı altında Cumhuriyetimizin tüm değerleriyle gelecek kuşaklara aktarılması ve sonsuza kadar yaşatılması ortak sorumluluğumuzdur. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.’ diyerek bizlere göstermiş olduğu yolda ilerlemeliyiz. Aziz milletimizin bu bilinç doğrultusunda kendisini çağdaş dünyayla buluşturan Cumhuriyeti korumaya ve yaşatmaya kararlıdır. Cumhuriyetimiz kardeşlik üzerine inşa edilmiş ve halkı bütün renkleri ile kucaklamıştır. Bugün ulaştığımız seviyede Cumhuriyet, tüm etnik kökenlere, inançlara, dillere, kültürlere eşit mesafede durmuş, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmiştir. İşte bu birlik ve beraberlik ruhuyla geleceği inşa etmeyi hep birlikte sürdüreceğiz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını yeni ve büyük kazanımlarla, daha büyük bir coşku içinde heyecanla idrak edeceğiz. Bizler bu anlamlı günde vatanın bağımsızlığı için gözlerini kırpmadan canını verenleri daima hatırlamalı, Cumhuriyetin sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde ülkemizde eğitimden sağlığa, insan haklarından sanayileşmeye, demokratikleşmeden ekonomiye her alanda geliştirerek dünyanın önde ülkelerinden biri olma yolunda emin adımlarla yürümeli ve ilerlemeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlar olmak bu toprakları bize vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle, şükranla anarken cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü bir kez daha kutluyor, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Konuşmanın ardından Keşan Belediyesi ve SARDOS Derneği işbirliğiyle “100. yılda Cumhuriyetin Yolunda” etkinliği ile Anıtkabir Komutanlığı’ndan alınan Türk Bayrağı, SARDOS Başkanı Faruk Eker tarafından Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz’a teslim edildi.

 

Cumhuriyetin 100. Yılı konulu şiir yarışmasında birinci olan eserin okunması ve okullar arasında yapılan “Cumhuriyetimizin 100. Yılı” konulu resim, şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin takdim edilmesinin ardından, ritim grubu ve halk oyunları ekipleri gösterilerini sahneledi. Buradaki kutlamalar, geçit töreni ile sona erdi. Öte yandan, Keşan Belediye Başkanlığı’nca, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında, saat 19.00’da, fener alayı düzenlendi.

Saat 19.00’da Keşan Kent Müzesi önünden başlayan ve Cumhuriyet Meydanı’nda sona eren fener alayına binlerce kişi katıldı.

CUMHURİYETİN 100. YILI HALK YÜRÜYÜŞÜ

29 Ekim 2023 Pazar günü, Keşan Kent Konseyi’nin düzenlediği Cumhuriyetin 100. Yılı Halk Yürüyüşü’ne de binlerce vatandaş katıldı. 3 ayrı mahalleden hareket eden kortejlerin Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde buluşarak, yeni Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirdikleri kutlamaya ilişkin haberimizi linkte bulabilirsiniz: https://ondergazetesi.com.tr/haber/kesan-halki-cumhuriyetimizin-100-yili-icin-yurudu-453.html

Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!