Telefon
WhatsApp
Danıştay, ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal etti, taşocakları davasını halk kazandı

 

Keşan Kent Konseyi ve Keşan Çevre Ekoloji Platformu yönetici ve gönüllüleri, Belkoop mevkiindeki taşocaklarına ilişkin “ÇED gerekli değildir” kararının Danıştay tarafından iptal edilmesi üzerine; Yeni, Mahalle’de toplanarak açıklama yaptılar.

Keşan’da yerleşim yerlerine 160 metre mesafedeki taş ocağı için mahkemenin “ÇED gerekli değildir” kararının iptaline yönelik olarak Edirne Valiliği ve BOTAŞ’ın açtığı karşı davada, temyiz talebini reddeden Danıştay, mahalleliyi haklı buldu.

Kararın ardından Yeni Mahalle’de, Keşan Kent Konseyi ve Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu gönüllülerince yapılan açıklamaya, CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, bazı mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, konuyla ilgili açıklamasında, “28 Nisan 2023’te mahkemenin verdiği kararı, BOTAŞ, Mayıs ayında temyize götürdü. Danıştay da 6 ay gibi bir süre içerisinde kararını açıkladı. Gönül isterdi ki, 5 yıldır mücadelesini sürdürdüğümüz Saros FSRU inşaatında da yargımız aynı hızlılığı gösterseydi. Hâlâ 2 davamız Danıştay’da beklemede. Normal koşullarda lehte karar çıkacak ama bekliyor. Atı alan Üsküdar’ı geçti diyecekler ama Saros Körfezi’ne yapılan FSRU Limanı pimi çekilmiş atom bombasıdır. İnşallah kötü bir şey yaşamayız. Valiliğin ÇED gerekli değildir kararını iptal ettirdik. Sakıncası yoktur diyenlere de mahkeme kararı bir mesaj verdi. Alması gerekenler mesajlarını almıştır. BOTAŞ’ın ruhsatı iptal edilmedi. Sadece izni iptal edildi. ÇED gerekli değildir denildiğine göre BOTAŞ yeni proje ile başvurur ve ÇED gereklidir kararı verirler. ÇED halk katılım toplantısı yapılır. Zayıf da olsa böyle bir olasılık var.” şeklinde konuştu.

Keşan Kent Konseyi ve Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu adına açıklamada bulunan Saliha Kafalı da, şunları ifade etti: “’Mahallemize taş ocakları istemiyoruz’ sloganıyla Kent Konseyi olarak başlatmış olduğumuz haklı mücadelemizde bizlerle birlikte mücadele eden herkese teşekkürü bir borç biliriz. 20 Aralık 2020 tarihinden bugüne kadar BOTAŞ’a karşı sürdürülen haklı davamızın bugün zafer günü. Tüm engellemelere ve yanlış yönlendirmelere rağmen, halkın ve haklının gücü kazandı. Bilirkişi heyetinin raporu sonucu 26 Nisan 2023 tarihinde davacılarımızla birlikte katıldığımız duruşmadan sonra 28 Nisan 2023 tarihinde bizim lehimize karar çıktı. Zaten adalete güvenimiz tamdı. Haklıydık ve kazandık. 28 Nisan 2023 tarihindeki mahkeme kararından sonra, BOTAŞ davayı Danıştay’a temyize taşıdı. Sonuç olarak durum BOTAŞ için yine hüsran, yine hüsran. Bizi haksız çıkarmak için söyledikleri yalanlar mahkeme heyeti tarafından kabul görmedi. Bu durum, bizlere ülkemizde hala vicdanının sesini dinleyen yargıçlar var dedirtti. Bizler daha önce de dediğimiz gibi, yapamaz diyenlere inat çok yorulmuş olsak da, başardık. Bu başarıyı Keşan halkı ile kazandık. Tüm Keşan’a armağan ediyoruz. Süreç boyunca maddi ve manevi olarak yanımızda olan destekçilerimize, Avukatımız Bülent Kaçar’a, tüm Keşan halkına, basınımıza, tüm oda, dernek, siyasi parti ve STK’lara çok teşekkür ederiz.” 

Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!