Telefon
WhatsApp
Ferhat Ağa Köprüsü genişletildi

 

Yeni Keşan Devlet Hastanesi’ne gidiş yolu üzerinde bulunan ve tarihi eser olduğu için dokunulamayan Ferhat Ağa Köprüsü, iki aracın yanyana geçebileceği duruma getirildi. Daha önce iki aracın aynı anda yanyana geçemediği köprüde zaman zaman hem araçlar hem de yayalar için tehlikeli durumlar yaşanırken, geçtiğimiz aylarda köprü üzerinde bir de kaza meydana gelmişti.

Yerel basının da sık sık gündeme getirdiği tarihi köprü, Keşan Belediyesi’nin Aşağı Zaferiye Mahallesi Evreşe Caddesi üzerinde yürüttüğü kaldırım çalışmaları sırasında genişletildi. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, konu hakkındaki açıklamasında şunları söyledi:

“Yeni Devlet Hastanemize giden hemşerilerimizin rahat yürüyebilmeleri için kaldırım çalışmalarına başladık. Daha modern ve yaşanılabilir bir Keşan için durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Yaptığımız çalışma ile köprüyü iki araç yanyana geçecek hale getirdik. Devlet Hastanesi yolu üzerinde trafik aksamasına sebep olan, iki aracın aynı anda geçemediği Ferhat Ağa Köprüsü’nde yaptığımız çalışma ile iki araç aynı anda geçer duruma geldi. Artık daha hızlı ve daha kolay ulaşım sağlayacağız.”

YENİ KÖPRÜ YAPILMASI BEKLENİYORDU

Öte yandan, 2017 yılında köprünün genişletilip asfaltlanması için ödenek ayrılarak, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından ihale yapılmak istenmişti. Yapılan başvuruda Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Edirne Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından 'Tarihi köprü olması nedeniyle çalışma yapılamaz, köprünün tarihi dokusuna zarar verilemez’ şeklinde karar verilmiş, karar üzerine ihale iptal edilirken, güzergaha alternatif yeni bir köprü inşa edilmesi için planlama yapılacağı bildirilmişti.

 

Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!