Telefon
WhatsApp
İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı, Axiom Space Şirketinin Dragon roketiyle uzay yolculuğuna başladı

 

CENGİZHAN AKTAN

Aralarında ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu dört astronot, 18 Ocak 2024 Perşembe gecesi saat 23.49’da, NASA’nın ABD/Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nin Fırlatma Kompleksi 39A'dan fırlatılan roketle yörüngeye girdi.

NASA'nın uzaya daha fazla erişim sağlama çabalarının bir parçası olarak, Uluslararası Uzay İstasyonu’na üçüncü tamamen özel astronot görevinin başarıyla başlatılmasının ardından, özel bir şirket olan Axiom Space’in dört astronotu da Uzay İstasyonu’nda çeşitli deneyler yapmak amacıyla yola çıktı. Bu yolculukta ilk kez bir Türk astronot Alper Gezeravcı da yeralıyor.

Uzay turizmi ve bilimsel araştırma için özel bir uzay istasyonu inşa etme amacıyla 2016 yılında kurulan Axiom Space şirketinin astronotları, 18 Ocak 2024 Perşembe günü saat 16.49'da (Türkiye saati ile 23.49) NASA'nın Florida Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Fırlatma Kompleksi 39A'dan havalandı.

Bir SpaceX Falcon 9 roketi, Axiom Mission 3 (Ax-3) mürettebat üyeleri Komutan Michael López-Alegría, Pilot Walter Villadei ve Görev Uzmanları Marcus Wandt ile Alper Gezeravcı’yı taşıyan şirketin Dragon uzay aracını yörüngeye fırlattı. Mürettebat, uzay istasyonunda mikro yerçekimi araştırması, eğitimsel destek ve araştırmalar yürütmek için yaklaşık iki hafta uzayda kalacak.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, “Ticari ortaklarımızla birlikte NASA, büyüyen ticari uzay ekonomisini ve uzay teknolojisinin geleceğini destekliyor. Ax-3 astronotları, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulundukları süre boyunca, alçak Dünya yörüngesindeki araştırmaların ilerlemesine yardımcı olacak 30'dan fazla bilimsel deney gerçekleştirecek. Uzay istasyonuna tüm Avrupa'yı kapsayan ilk ticari astronot görevi olan Ax-3 mürettebatı, uzay ihtimalinin hepimizi birleştirdiğinin kanıtıdır.” dedi.

Dragon uzay aracı, 20 Ocak 2024 Cumartesi günü TS 11:19 sıralarında istasyonun Harmony modülünün ön limanına otonom olarak kenetlenecek. Dragon ile istasyon arasındaki kapakların saat 13.00’ten sonra açılması ve Axiom mürettebatının bir karşılama töreni için komplekse girmesine ve yörüngedeki laboratuvarda kalmaya başlamasına olanak sağlanması bekleniyor.

İstasyona vardıklarında, NASA astronotları Jasmin Moghbeli ve Loral O'Hara, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Andreas Mogensen, JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) astronotu Furukawa Satoshi ve Roscosmos kozmonotları Konstantin Borisov, Oleg Kononenko'nun da aralarında bulunduğu Expedition 70 mürettebat üyesi ve Nikolai Chub, Ax-3 mürettebatını karşılayacak.

Ax-3 astronotlarının, Dünya'ya geri dönmek ve Florida kıyısı açıklarındaki bir iniş alanına iniş yapmak üzere hava koşullarının değişmesine bağlı olarak 3 Şubat 2024 Cumartesi günü uzay istasyonundan ayrılmaları bekleniyor. (Kaynak: NASA)

ALPER GEZERAVCI KİMDİR?

Axiom Space’in web sitesinde yeralan bilgilere göre; Aralık 1979'da Silifke’de doğan Gezeravcı, İstanbul Hava Harp Okulu'nda Elektronik Mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamladı. Ayrıca Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü'nde yüksek lisans yaptı.

Türk Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotu olarak görev yapan Alper Gezeravcı, aralarında T-41, SF-260, T-37, T-38, F-5, KC-135 ve F-16'nın da bulunduğu birçok uçakta 15 yıllık uçuş tecrübesine sahip. Ayrıca Türk Hava Yolları'nda yedi yıl kaptanlık yaptı. Gezeravcı ayrıca uçuş lideri, uçuş emniyet görevlisi ve ticari havayollarında kaptan olarak görev yaptı.

Gezeravcı, son olarak Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak Adana'daki 10'uncu Üs Komuta Birimi'ne atandı. Filonun standardizasyonu ve değerlendirilmesi, tüm eğitim dokümanlarının Hava Kuvvetleri standartlarına göre düzenlenmesi, tüm F-16 ve KC-135R pilotlarının kontrol sürüşleri öncesinde sınavlarının yapılması ve filo dokümantasyon standartlarının denetlenmesinden sorumluydu.

Bir spor tutkunu olan Gezeravcı, tüplü dalış, yelkencilik, kampçılık ve rafting yapmaktan keyif alıyor ve dağ yürüyüşü ve binicilik konusunda geniş deneyime sahip. Askeri eğitimi sayesinde birçok hayatta kalma eğitimi kursuna ve askeri konuşlandırmaya katılmıştır.

Gezeravcı, uzaya giden ilk Türk astronotu olarak tarihi Axiom Mission 3'ün (Ax-3) bir parçası olma fırsatından dolayı onur ve heyecan duyuyor. Gezeravcı, Ax-3'te görev uzmanı olarak görev yapacak. (Kaynak: Axiom Space)

Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!