Telefon
WhatsApp
Keşan Belediye Meclisi toplandı

 

Keşan Belediyesi Meclisi’nin Şubat ayı olağan toplantısı, 8 Şubat 2024 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında belediye meclisi toplantı salonunda yapılan toplantı, saat 15.00’te başladı.

Toplantıda; AK Parti’li Belediye Meclisi üyeleri Nehir Gergin, Müslim Çekiç, Barbaros Tokgöz ve Mitat Bulut ile CHP’li Belediye Meclisi üyeleri İbrahim Dinç ve Volkan Erkan, İYİ Parti’li Belediye Meclisi Üyesi Zafer Topçu mazeretleri nedeniyle oybirliği ile izinli sayıldı.

HELVACIOĞLU: GELİŞMELER IŞIĞINDA İL OLACAK

KADAR KIYMETLİ BİR POZİSYONA BÜRÜNÜYOR

Görev süreleri içindeki 59. Belediye Meclisi Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerini belirten Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, vatandaşın takdiri ile sorumlu kılındıkları 5 yılın artık sonuna gelindiğini ifade ederek, “Bugün alacağımız kararlar halkımıza, Keşan’a hayırlı olsun. Belediyemizin de ortağı olduğu Gıda OSB’nin altyapı ihalesinin sözleşmesini de gerçekleştirdik. Meclisimize OSB konusunda ortak hareketinden dolayı teşekkür ediyorum. Valiliğimizin, Kaymakamlığımızın, İl Özel İdaremizin, İl Genel Meclisimizin, Oda ve Borsamızın ortak gayretleri ile bugünlere geldik. Keşan’ımıza ve bölgemize hayırlı olsun. 299 Milyon TL’ye altyapı ihalemiz sonuçlandı. Altyapı projesi 335 günde bitirilecek. Bölgemize hayırlı olsun. Bu arada İpsala ve Uzunköprü’de güzel şeyler yaşanıyor OSB konusunda. Bölgemiz yeni nesil OSB’lerin içinde yer alıyor. Bu durum Keşan’ın ticari yapısını geliştirecek, çekim merkezi özelliğini güçlendirecek. OSB’ler Keşan’ın sosyal yaşamını, altyapısını, nüfusunu ve daha birçok özelliğini olumlu anlamda değiştirecek. Keşan bu gelişmeler ışığında İl olacak kadar kıymetli bir pozisyona bürünüyor.” dedi.

“MART AYI MECLİS TOPLANTISI TEŞEKKÜR

MAHİYETİNDE BİR MECLİS TOPLANTISI OLACAK”

Toplantı sırasında; kendisinin adaylığının da açıklanacağının bilgisini meclis üyeleriyle paylaşan Helvacıoğlu, “Diğer adaylarımız da belli oluyor yavaş yavaş. Allah yarışta sağlıklı bir kampanya dönemi geçirmemizi nasip etsin. Kırmadan, dökmeden, güzel bir şekilde Keşan’a hizmet için önümüzdeki süreçte çalışacağız. Mart Ayı Meclis toplantımız daha çok teşekkür mahiyetinde bir Meclis toplantısı olacak. Plaketler takdim edeceğiz. Meclis üyeleri olarak birbirimizden ve halkımızdan helallik isteyeceğiz. Veda Meclisi şeklinde bir toplantı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Toplantıda ilk olarak Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden gelen ve belediyeden emekli olan personellerin kıdem tazminatlarının ödenmesi için kredi kullanılması konusunda Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesini içeren önerge Meclis gündemine oybirliği ile ilave edildi.

6 MİLYON +2 MİLYON 360 TL’LİK

DAHA HİBE KABULÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Toplantıda daha sonra “6.000.000 hibe olarak, hazırladığımız yatırım nitelikteki projelerin finansmanında kullanılmak üzere Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na yaptığımız 15.12.2023 gün ve 58389 sayılı başvuruya istinaden, Kurumumuza gönderilmiştir. Nakdi hibenin kabulünün Meclis tarafından görüşülmesidir.” maddesi ele alındı.

Madde hakkında bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na yaptığımız başvuru olumlu sonuçlandı. Yatırım hizmetlerinin finansmanında kullanılmak üzere 6 milyon hibe gönderildi. Hibe Cumhurbaşkanımızın imzası ile Keşan’a geldi. Bu benim için bir onurdur, şehrim ve Meclisim için de onurdur. Çok teşekkür ediyoruz.”  Madde oybirliği ile kabul edildi.

Meclis Toplantısı “2.360.000 hibe olarak ‘Çöp Konteyneri’ alımı için, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 15.12.2023 gün ve 8236644 sayılı Bakanlık Olur’u yazısı ile, Kurumumuza gönderilmiştir. Nakdi hibenin kabulünün Meclis tarafından görüşülmesidir.” maddesi ile sürdü.

Madde hakkında konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, çöp konteyneri alımı için hibeyi içeren bir maddenin daha görüşüldüğünü aktararak, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdan çöp konteyneri alımı için bir hibe daha Keşan’a kazandırıyoruz. Bu hibede büyük emekleri olan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerimize, Bakanımıza, Milletvekilimize, ilgili tüm teşkilatlarımıza ve Meclis’teki tüm üyelerimize, Temizlik İşleri Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde bu işin ihale hazırlığı da yapılacak. Çöp konteynerlerimizi yenilemeye devam edeceğiz. Keşan hibeler kazanmaya devam ediyor. 5 yılda 60 Meclis toplantımızda tam 44 kez hibe kararı almışız. Keşan’ımıza hayırlı olsun.” dedi.

Bilgilendirmenin ardından madde oybirliği ile kabul edildi.

KEŞAN TARIM HAYVANCILIK VE

İŞ MAKİNALARI FUARI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Toplantı, “Keşan Tarım Hayvancılık ve İş Makinaları Fuarı’nın,  İlçemizde 03-09 Haziran 2024 tarihleri arasında Keşan Ticaret Odası, Keşan Ticaret Borsası ve Belediyemiz işbirliği ile düzenlenmesi hususunun Meclis tarafından görüşülmesidir.” Maddesinin görüşülmesi ile sürdü.

Madde hakkında bilgilendirme yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan’ın coğrafyasının yapılan hizmet ve yatırımlarla artık her şeye müsait hale geldiğinin altını çizerek, şöyle konuştu: “Keşan bölgemizdeki hizmetler İl olma hazırlığı içinde olduğumuzu gösteriyor. Buna ilişkin güzel işler de gerçekleşiyor. Yıllardır Edirne’de olan ve Kırkpınar döneminde kurulan Tarım Hayvancılık ve İş Makineleri Fuarı’nın, ilgili firma tarafından bundan sonra Keşan’da yapılma kararı alınmıştır. Keşan’ın hem tarımsal hem de hayvancılık açısından bu fuara daha uygun olduğu değerlendiriliyor. İlgili tüm kurumlarımızla işbirliği içinde olacağımız çok güzel bir fuara ev sahipliği yapacağız. Bu karar Meclis’ten alınarak TOBB’un tüm ülke genelinde hazırlanan fuar takvimine eklenecek. Üniversitenin de işin içinde olacağı bir organizasyon düzenliyoruz. Keşan Tarım Hayvancılık ve İş Makineleri Fuarı bölgemize hayırlı olsun.” Madde oybirliği ile kabul edildi.

PAŞAYİĞİT’İN SU SIKINTISININ ÇÖZÜMÜ

İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM…

“Paşayiğit Mahallemize su terfi hattı döşenmesi, su depoları ve terfi merkezi yapımı için İller Bankası (İlbank) A.Ş. den  150.000.000 TL kredi alınması ve gerekli işlemlerin yapılması için Belediye Başkanı Sayın Mustafa HELVACIOĞLU’na yetki verilmesinin Meclis tarafından görüşülmesi.” maddesi ile devam eden toplantıda, konu hakkında bilgilendirme yapan Mustafa Helvacıoğlu, “Paşayiğit Mahallemiz, Kaymakamlığa bağlı Birlik’ten su alıyor. Mahalle olduğundan beri su sıkıntısı çekiliyor. Paşayiğit Bölgesi’nde kurulacak OSB’den sonra bu mahallemizde çok hızlı hareketlenmeler olacak. Teknik personellerimizin öngörüsü bu mahallede 10 bine yaklaşan bir nüfus planlanıyor. İmarı, konut ve sosyal donatı alanlarıyla Paşayiğit çok ciddi bir gelişim sağlayacak. OSB’nin su çalışması ayrıca gerçekleştirilecek. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun konuyu incelemesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca bu komisyonun içinde teknik komisyonların da yer aldığı bir inceleme yapılması iyi olacaktır.” Şeklinde konuştu. Madde bilgilendirmenin ardından oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

MİNİBÜS VE TAKSİ ZAMMI

KONUSU PLAN VE BÜTÇE’YE HAVALE…

Meclis Toplantısı, S.S. 129 No.lu Paşayiğit Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin ücret tarifelerine zam talebi konulu dilekçelerinin görüşülmesi ile devam etti.

Madde oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Meclis Toplantısı’nda Keşan Şoförler ve Esnaf Odasının taksi ücret tarifelerine zam talebi konulu dilekçesi de oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Toplantıda daha sonra “Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri  Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik gereği, Belediyemiz D13 gurubunda değerlendirilmiş olup, ilgili Yönetmeliğin 11. Maddesi gereği hazırlanan (II) sayılı Boş Kadro Değişikliği cetvelindeki 1 adet 8790 unvan kodlu, 5 dereceli  Teknisyen kadrosu yerine 1 adet 7565 unvan kodlu 3 dereceli Ölçü ve Ayar Memuru kadrosu ile (III) sayılı Dolu Kadro Değişikliği cetvelindeki 1 adet 8505 unvan kodlu 4 dereceli Mimar kadrosu yerine 1 adet 8505 unvan kodlu 3 dereceli Mimar kadrosu,  3 adet 7825 unvan kodlu 5 dereceli V.H.K.İ kadrosu yerine 3 adet 7825 unvan kodlu 3 dereceli V.H.K.İ kadrosu ile gerekli kadro değişikliklerinin yapılması hususunun Meclis tarafından görüşülmesi.” maddesi ele alındı. Madde hakkında İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü İsmail Doğru’nun bilgilendirmesinden sonra madde oybirliği ile kabul edildi.

Meclis Toplantısı, “Belediyemizde 675 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre görev yapan Zabıta ve İtfaiye personeline, 2024 yılında aylık olarak verilecek fazla çalışma ücretlerine ait komisyon raporunun  Meclis tarafından görüşülmesi.” maddesinin ele alınması ile sürdü. Bu madde hakkında da Doğru, Meclis’i Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu doğrultusunda bilgilendirdi.

Doğru, Komisyonun, “Belediyemiz İtfaiye ve Zabıta memurlarına halen aylık maktu fazla çalışma ücretinin brüt 845 TL uygulandığı, tavan miktarı 1.575 TL uygulandığında, aylık 48 personel için brüt 35.040 TL fark olduğu, Ocak ayından itibaren İtfaiye ve Zabıta memur personellerimize aylık maktu fazla çalışma ücretinin tavan 1575 TL olarak uygulanmasının uygun olacağına karar verilmiştir.” şeklinde karar aldığını bildirdi. Madde, Komisyon raporu doğrultusunda oybirliği ile kabul edildi.

MUHTARLIKLARIN FATURA BEDELLERİ

YİNE BELEDİYEDEN KARŞILANACAK

Keşan Belediye Meclis Toplantısı, “Mahalle Muhtarlıklarımızın  doğalgaz, elektrik, su, telefon ve internet giderleri hizmetlerine ilişkin fatura bedellerinin 1250TL’ ye kadar olan kısmının Belediyemizce karşılanması komisyonumuzca belirlenmiştir Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğümüzün 05.01.2024 gün ve 59429 sayılı yazısı ile Ocak ayı Meclisimizin 2024-26 sayılı kararına istinaden hazırlanan komisyon raporunun Meclis tarafından görüşülmesi.” maddesinin ele alınması ile sürdü. 

Madde hakkında Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 2024 yılında aylık 1250 TL’ye kadar fatura tutarının Belediye tarafından ödenmesini uygun bulduğunu açıklandı.  Madde, Komisyon raporu doğrultusunda oybirliği ile kabul edildi.

Toplantı, “5393 sayılı Belediye Kanununun 49. Maddesinin 2. Fıkrası ‘Birim Müdürlüğü ve üstü yönetici kadrolarına yapılan atamaların ilk toplantıda Belediye Meclisinin bilgisine sunulacağı’ hükmü gereği, Belediyemiz 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak Şef kadrosunda görev yapan Serkan DOĞRU, aynı kanunun 86. Maddesine göre Başkanlık Makamının 08.01.2024 tarihli onay yazısı ile Veteriner İşleri Müdür Vekili olarak görevlendirildiği ile ilgili Meclisimize bilgi verilmesidir.” Maddesi ile devam etti ve müdür değişikliği konusunda Meclis bilgilendirildi ve değişiklik oybirliği ile kabul edildi.

YENİ MAHALLE’NİN İMAR SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Toplantıda daha sonra “Keşan 4. Etap Doğu Bölgesine Ait Nazım İmar Planı ve Nazım İmar Planı Değişikliği” ve “Keşan 4.Etap Doğu Bölgesine Ait Uygulama İmar Planı ve Uygulama İmar Planı Değişikliği”nin 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince Meclis tarafından görüşülmesi.” ele alındı. Madde hakkında İmar ve Şehircilik Müdürü Ali Ünal Meclis’i bilgilendirdi.

Ünal, 23 Kasım 2020 tarihli Meclis toplantısında planların onaylandığını, onaylanan değişikliklerin Edirne İdare Mahkemesi’nin kararı ve İstanbul Bölge İdare Mahkemesinin onayı ile iptal edildiğini anlattı. Plan değişikliği iptal edilen bölge için Trakya Üniversitesi, TOKİ ve Belediye’nin yeniden bir müşterek plan hazırlattığını dile getiren Ali Ünal, hazırlanan plan değişikliğinin İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından da uygun bulunduğunu kaydetti.

Madde hakkında konuşan Helvacıoğlu da Keşan’ın Yeni Mahalle bölgesi için önemli bir sorunun daha çözüme kavuşturulduğunu bildirdi ve “Komisyon çok özverili çalıştı. Üniversitemiz, TOKİ ve Belediye el ele vererek biraz gecikme olsa da güzel bir plana imza attılar. Sonu hayırlı oldu ve bu durum Meclis’imizin başarısı oldu. İmar ve Bayındırlık Komisyonumuza, TOKİ’ye, Üniversitemize ve Rektörümüze çok teşekkür ediyoruz. Bölgemize hayırlı olsun. Yeni Mahallemizdeki imar sorunu da çözüme kavuşuyor.” dedi. Madde oybirliği ile kabul edildi.

Toplantıda son olarak gündeme ilave edilen ve Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden gelen ve belediyeden emekli olan personellerin kıdem tazminatlarının ödenmesi için kredi kullanılması konusunda Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesini içeren önerge görüşüldü.

Önerge oybirliği ile kabul edildi.

Toplantıyı kapatan Mustafa Helvacıoğlu, verdikleri katkılar nedeniyle Meclis üyelerine teşekkür etti ve alınan kararların Keşan ve bölgesi için hayırlı olmasını temenni etti.

Mart Ayı Meclis toplantısı 7 Mart 2024 Perşembe günü gerçekleştirilecek ve saat 15.00’te başlayacak.

 

Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!