Telefon
WhatsApp
Keşan TSO  Başkanı Şapçı: “Keşan OSB, Karma OSB olacak”

 

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan’ın Paşayiğit Mahallesi’nde yapılacak Organize Sanayi Bölgesi’nin “Gıda İhtisas OSB” değil, “Karma OSB” olacağını açıkladı.

29 Mayıs 2024 Çarşamba Günü Keşan FM’de “Orçun Oğuz ile Gündem Özel” programına konuk olan Şapçı; Keşan, Enez, İpsala halkını, işlerine ve topraklarına sahip çıkmaya çağırdı.

OSB’yi çok önemsediklerini, bölgede üretilen ürün ve mallara katma değer sağlayacak şeyin bu tarz sanayi kuruluşları ve bu tarz sanayi organizasyonları olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan İsmail Şapçı, “Şu an İpsala ve Keşan’da olmak üzere iki adet OSB çalışması sürüyor. Keşan TSO olarak ikisine de kurucu ortağız. İpsala’nın altyapısı tamamlanmak üzere, Keşan OSB’nin de hafriyatı ve yolları yüzde 90’a gelmiş durumda. Önümüzdeki yılın Ocak ayına doğru tamamlanması bekleniyor.” dedi.

“GIDA İHTİSAS DEĞİL, KARMA OSB OLACAK”

Keşan OSB’nin Gıda İhtisas OSB olarak başladığını, sonrasında da bu şekilde devam ettiğini, ancak Türkiye şartlarında Gıda İhtisas OSB kurmaya biraz daha zaman olduğuna karar verdiklerini açıklayan Şapçı, “Bakanlığımıza başvurduk, Keşan’ın da İpsala gibi karmaya geçmesi için ön onaylarımızı aldık. Kısa zamanda da bunun Keşan Karma Organize Sanayi Bölgesi olacağını duyurmak istiyorum.” diye konuştu.

Şimdiden OSB için başvuruların başladığını, karma olması halinde daha da fazla başvuru beklediklerini söyleyen İsmail Şapçı, şöyle devam etti: “Çünkü Keşan, güney Edirne’de yeralıyor, çevresi inanılmaz tarım alanlarından, üretim alanlarından, malzemelerin temin edilebileceği alanlardan oluşuyor. Bu yüzden de buraları bilen kişilerin bölgemize inanılmaz bir talebi var. İstanbul artık sanayiden uzaklaşıyor. Trakya’da da neredeyse son iki OSB İpsala ve Keşan’da olacak. Bu yüzden inanılmaz bir talep var.”

“BÖLGE HALKI İŞLERİNE, YERLERİNE SAHİP ÇIKSIN”

Keşan OSB’nin 140 hektar alanda 96 parselden oluşacağını, 680 bin metrekare sanayi alanının ön tahsisinin başladığını bildiren Şapçı, İpsala’da bu yıl, Keşan’da önümüzdeki yıl fabrika kurulumlarına başlanacağını belirterek, “İnanın, İpsala ve Keşan’da fabrika kurulumları başladığı zaman ekonomimize katkısı olacaktır. Örnek veriyorum; İpsala’da kurulacak fabrikanın neye ihtiyacı varsa, İpsala ve Keşan’dan tedarik edecek. İşçisinden inşaat malzemesine, mekanik ürünlerden araca kadar, hepsi bölgemizdeki ekonomiye katkı sağlayacak. Ekonomi öyle bir şey ki, bir yerde başlayan hareket bütün piyasayı hareketlendirir. Buradan seslenmek istiyorum: Ne olur Keşanlılar, Enezliler, İpsalalılar işletmelerine sahip çıksınlar, Keşan’ımıza, Enez’imize İpsala’mıza sahip çıksınlar, yerlerimizi de kaybetmeyelim, çalışmaya devam edelim, kendi işimizi geliştirelim, kendi işimize yatırım yapalım. Keşan, İpsala, Enez, 10 yıl sonra ekonomik anlamda çok farklı yerlerde olacak. Bunu sakın atlamayalım. Allah bize çok güzel bir coğrafya vermiş, bunun değerini bilelim sahip çıkalım. Biz burada pirinçte, ayçiçeğinde, buğdayda, arpada belli seviyelere geldik ama OSB’lerle birlikte belki bahçecilikte meyvecilikte daha da gelişeceğiz ve katma değerli ürünler üreteceğiz.” dedi.

Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!