Telefon
WhatsApp
Milletvekili Akalın'dan TMO'ya, çeltik için acil eylem çağrısı

 

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, çeltik üreticilerinin yaşadığı sorunları ve siyasi iktidarın tarım politikalarını TBMM kürsüsünden eleştirdi. Akalın, özellikle buğday ve ayçiçeği sektörlerinde yaşanan olumsuzlukların çeltik sektöründe de hissedildiğine dikkat çekti.

Hasat döneminin sonuna yaklaşılırken, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) alım fiyatlarını henüz açıklamamış olmasının üreticiler arasında büyük endişe yarattığına vurgu yapan Akalın, “Son 15 yıldır artırılmayan ve 10 kuruş olarak kalan prim desteğinin revize edilmesi gerekiyor.” dedi.

Milletvekili Akalın, ithalat politikalarını da eleştiri konusu yaptı. “0” gümrükle ülkeye giren 550 bin ton pirincin depolarda beklediğini belirten Milletvekili Akalın, bu durumun yerli üreticileri zor durumda bıraktığına işaret etti. Ayrıca, bu miktarın Türkiye'nin iki yıllık pirinç tüketimini karşılayabilecek seviyede olduğunu, bu durumun sektördeki dengesizliği ortaya koyduğunu dile getirdi.

Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, TMO'nun alım fiyatlarını ortalama 25 lira seviyesinde belirlemesi gerektiğini belirtirken, prim desteğinin en az 2 lira olması gerektiğini vurguladı. Akalın, ithalat politikalarının gözden geçirilmesi çağrısında da bulundu.

Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!