Telefon
WhatsApp
Yayla Sahili’nde 112 dönüm arazi “özelleştirme” kapsamına alındı

 

Keşan’ın Yayla Sahili’nde bulunan, Maliye Hazinesi’ne ait 112 bin metrekare arazi, Cumhubaşkanlığı Kararıyla özelleştirme kapsamına alındı.

Bir bölümü müzik festival alanı olarak da kullanılan 245 ada 5 numaralı parselde 103 bin 150,24 metrekare, 245 ada 7 numaralı parselde bulunan 9 bin 967,68 metrekare taşınmaz, 23 Ocak 2024 tarihli Cumhurbaşkanı Kararıyla “özelleştirme kapsam ve programına” alındı. Yayla sahilindeki 2 parselle birlikte, Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki 73 taşınmazı içeren karar, 24 Ocak 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karar şöyle:

Cengizhan Aktan: “Özelleştirmek yerine, kamu yararına kullanılmak üzere Keşan Belediyesi’ne devredilmeli”

Konuyu, haber sitemiz aracılığıyla kamuoyu gündemine taşıyan, geçmiş dönem Keşan Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP Keşan Belediye Meclisi Aday Adayı Gazeteci Cengizhan Aktan, Yayla Sahili'nde özelleştirme kapsamına alınan parsellerin, özelleştirilmek yerine Keşan Belediyesi’ne kazandırılması gerektiğini söyledi. 

Erikli, Danişment ve Yayla sahillerinin Keşan Belediyesi’nin mücavir alan sınırları içinde olduğunu hatırlatan Aktan, “Ne yazık ki ülkemizde ve bölgemizde devlete ait birçok yer özelleştirilerek, halkın sahillerden yararlanma hakkı kısıtlanıyor. Erikli Sahilinde de buna tanık olduk. Belediye tarafından gerekli altyapı hazırlanarak halka ücretsiz olarak kullandırılması gereken alanlar, hatta kumsallar, kişilerin rant kapısı haline getirilerek, halkın buralardan ücretsiz yararlanması olanaksızlaştırıldı. Yayla Sahilinde de bu hata yapılmamalı. Milletvekillerimiz, Keşan Belediye Başkanlığı ve Keşan Belediye Meclisi, bu özelleştirme kararına karşı harekete geçmeli ve sözkonusu parsellerin; halkın denize girmesi, su sporları, kamp ve festival gibi amaçlar için düzenlenip kamu yararına kullanılması amacıyla Keşan Belediyesi’ne devredilmesi konusunda, ilgili mercilere talepte bulunmalıdır.”

İpsala'da da 33,8 dönüm tarla özelleştirilecek

Öte yandan, özelleştirme listesinde, İpsala Kapucu Mahallesi'ndeki, Maliye Hazinesi'ne ait 33 bin 894,86 metrekare büyüklüğünde bir tarla da yeraldı. 

İşte özelleştirme kapsamına alınan 73 taşınmaz:

 

 

Haber Yazı Detay Alt Kısım Reklam Alanı 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!